Jubileusz 550

550 LATA OBECNOSCI PAULINÓW NA KRAKOWSKIEJ SKAŁCE

Od pięciu i pół wieku gospodarzami krakowskiej Skałki są Paulini. Przybyli do Krakowa z Jasnej Góry z konkretnym zadaniem: zaopiekować się podupadającym sanktuarium św. Stanisława, biskupa męczennika, jednego z patronów chrześcijańskiej Polski. Obecnie jest to oaza ciszy w zabieganym mieście, gdzie Duch spotyka się z historią. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że bracia w bieli okazali się właściwymi ludźmi na właściwym miejscu.

Czas na Skałkę

Każda rocznica zwraca uwagę na czas, przemijanie i trwanie. W 2022 roku przypominamy wydarzenie, do którego doszło dawno temu, ale którego efektów możemy doświadczyć na własnej skórze: wystarczy przespacerować się na krakowską Skałkę.

Miejsce z kluczem

Dla Polaków to miejsce – symbol, klucz do polskiej historii oraz kultury. Mówisz: Skałka, a w głowie od razu pojawia się tak wiele skojarzeń. Długo moglibyśmy wymieniać: postaci, daty, fakty, przypuszczenia… Skupmy się więc na wrażeniach: jaki kolor kojarzy się ze Skałką? Oczywiście biel, związana z odcieniem wapiennej skały (co nasuwa nazwa tego miejsca), ale przede wszystkim z barwą paulińskiego habitu.

Łańcuch pokoleń

Pomyśl tylko: od 550 lat bracia Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika wypełniają misję, jaką powierzył im w 1472 roku kanonik krakowski Jan Długosz. Za suchymi liczbami kryje się łańcuch ludzi: ich modlitwa, posługa, cierpienia, praca, wytrwałość, dzieła. Nieprzerwana obecność Paulinów na Skałce miała wpływ na to, czego możemy doświadczyć tu dzisiaj. To o nich jako o gospodarzach miejsca opowiada tegoroczny jubileusz.

Świętuj z gospodarzami

Z rolą gospodarza wiąże się duża odpowiedzialność – za dom, domowników, gospodarstwo oraz gości. Co więc właściwie świętujemy z gospodarzami Skałki w 2022 roku? Co kryje się za sformułowaniem: „550 lat obecności Paulinów na Skałce”? Nie bójmy się użyć tego słowa: „sukces”. Sukces wy-trwania i ciągłości, jakich w polskiej historii mało. Przychodzą tu wciąż młodzi zakonnicy. Paulini otrzymali dar czasu i dobrze go wykorzystali.

PROGRAM WYDARZEŃ

8 maja 2022 – Uroczystości ku czci św. Stanisława na Skałce.

Inauguracja Jubileuszu 550. rocznicy obecności paulinów na Skałce.

Doroczne uroczystości ku czci Patrona Polski w miejscu jego męczeństwa:

· 8 maja – procesja z Wawelu na Skałkę, Msza Święta z udziałem Episkopatu Polski, Koncert „Wołanie o Pokój” na dziedzińcu skałecznym;

· 9–15 maja – oktawa uroczystości św. Stanisława; Msze Święte na Skałce z kazaniem okolicznościowym i procesją.

Wydarzenia towarzyszące:

· 19 maja godz. 8.00 – konferencja naukowa w 550. rocznicę fundacji klasztoru paulinów na Skałce (aula WSD Zakonu Paulinów);

· 7 czerwca – „Wyszyński na Skałce. Pytania o tożsamość”. Czwarte spotkanie w ramach Panelu dyskusyjnego (IPN Kraków i klasztor paulinów).

22 czerwca 2022 – Uroczystości jubileuszowe; rocznica erygowania klasztoru paulinów na Skałce przez biskupa krakowskiego Jana Rzeszowskiego:

· 22 czerwca godz. 17.00 – Msza Święta w bazylice na Skałce pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego;

· otwarcie plenerowej wystawy „Na właściwym miejscu. 550 lat obecności paulinów Na Skałce” (po Mszy Świętej).

· 24 czerwca godz. 20.00 – „Te Deum laudamus. Koncert w 550. rocznicę obecności paulinów na Skałce”. Soliści, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej. Dziedziniec bazyliki na Skałce. Wstęp wolny.

9 lipca 2022 – Zamek Królewski na Wawelu – rocznica zatwierdzenia fundacji klasztoru paulinów na Skałce przez króla Kazimierza Jagiellończyka i objęcia przez paulinów kościoła pw. św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM – sanktuarium męczeństwa biskupa oraz 550. rocznica przyjęcia do Konfraterni Zakonu Paulinów króla Kazimierza Jagiellończyka i jego rodziny (12 sierpnia 1472 r.):

· 9 lipca godz. 9.00 – Msza Święta w katedrze na Wawelu w 550. rocznicę Konfraterni króla Kazimierza Jagiellończyka i jego rodziny.

· 9 lipca godz. 19.30 – koncert: Psalmy Dawidowe – Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia i Schola Gregoriańska Paulinów ze Skałki.

14–15 sierpnia 2022 – Cracovia Sacra na Skałce

Prezentacja wyjątkowego dziedzictwa sakralnego Krakowa – zwiedzanie najcenniejszych obiektów kościelnych i szereg wystaw ukazujących fenomen kultury duchowej miasta:

· 14 sierpnia – otwarcie wystawy: „Bracia pustelnicy św. Krzyża. Duchowość krzyża”.

· 14 sierpnia godz. 18.30 – Koncert w ramach „Cracovia Sacra” Bazylika na Skałce. Wstęp wolny.

29 – 30 września 2022

ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU 550.LAT OBECNOSCI PAULINÓW NA SKAŁCE

29 września godz. 17.00 – „Mały anielski musical” (muz. sł. o. Ireneusz Wybraniak OSPPE), bazylika skałeczna.

– września godz. 19.00 – Msza Święta odpustowa w bazylice na Skałce.

– godz. ok. 20.15 – zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji bazyliki oraz otwarcie nowej iluminacji kościoła i klasztoru

30 września 2022 – Oratorium „Równoj ku Górze” na zakończenie ROKU JUBILEUSZOWEGO 550 lat paulinów na Skałce

· godz.19.00 – (Oratorium ku czci Matki Boskiej z Bachledówki i bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego), kościół św. Katarzyny, Ojcowie Augustianie, Kraków (od ul. Skałecznej).

· 30 września – 2 października godz. 19.00 – Triduum Anielskie – rekolekcje z Aniołami (Bractwo Aniołów Stróżów).

PATRONAT:

· Arcybiskup Marek Jędraszewski, METROPOLITA KRAKOWSKI

· Arnold Chrapkowski, GENERAŁ ZAKONU PAULINÓW

· Witold Kozłowski, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOSKIEGO

· Jacek Majchrowski, PREZYDENT MIASTA KRAKOWA

· Andrzej Betlej, DYREKTOR ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU