„Paulini. 550 lat na Skałce” – to więcej niż książka…

Książka Karoliny Kalinowskiej pt. Paulini. 550 lat na Skałce, ilustrowana między innymi archiwalnymi zdjęciami klasztornymi oraz pracami znanego artysty fotografa Janusza Rosikonia, to sfabularyzowana opowieść o początkach istnienia Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika na ziemiach polskich. Napisana barwnym językiem książka, obok wciąż żywych w świadomości narodowej pięknych legend, zawiera przede wszystkim solidną porcję rzetelnej wiedzy teologicznej, liturgicznej i historycznej. Publikacja przybliża Czytelnikowi bogactwo duchowe i kulturowe zakonu paulinów, którego dzieje od XIV wieku trwale splotły się z losami Kościoła i państwa polskiego. Ukazuje nie tylko charakterystyczny, jedyny w swoim rodzaju charyzmat pauliński, ale także wyjątkową rolę zakonu w kształtowaniu świadomości i jedności narodowej Polaków na przestrzeni wieków.

Książka narodziła się z pragnienia uczczenia obchodzonych w 2022 roku rocznic: jubileuszu 550-lecia fundacji paulińskiego klasztoru w Krakowie i 640-lecia sprowadzenia paulinów do Częstochowy. Autorka przedstawia dzieje dwóch najważniejszych dla zakonu i całego kraju obiektów klasztornych: Skałki, pełniącej od XIX wieku również rolę Panteonu narodowego, oraz Jasnej Góry – duchowej stolicy Polski, z której paulini przybyli do Krakowa. Ukazuje przede wszystkim złożoną, wielowymiarową rzeczywistość, jaką jest Skałka: sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, bazylika mniejsza św. Michała Archanioła oraz pauliński dom formacyjny – Wyższe Seminarium Duchowe, wreszcie mieszcząca się w podziemiach świątyni Krypta Zasłużonych Twórców Kultury Polskiej. Ojcom Paulinom zależało by bogato ilustrowana zdjęciami z paulińskiego archiwum na Skałce i Jasnej Górze, a także Katedry Wawelskiej i Zamku Królewskiego na Wawelu, przygotowana przez Kryspina Waliszewskiego w wydawnictwie Janusza Rosikonia, książka ukazała oczom Czytelników Skałkę taką, jakiej dotąd nie znali – promieniująca majestatem wieków i zanurzoną w ciszę, ale też tętniącą życiem kolejnych pokoleń mnichów z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Karolina Kalinowska – absolwentka Edytorstwa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka licznych artykułów prasowych oraz trzech sfabularyzowanych powieści historycznych: Bożego płomienia, opowiadającej o życiu bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela zakonu paulinów; Pustynnej Iskry, mówiącej o losach św. Pawła z Teb, patriarchy i duchowego ojca wszystkich pustelników oraz Pieśni Miłości, przybliżającej duchowość eucharystyczną świętych i błogosławionych kapłanów polskich. Członek kilku katolickich wspólnot funkcjonujących przy paulińskim zakonie, między innymi: Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, Bractwa Świętych Aniołów Stróżów i Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza.

Janusz Rosikoń – polski fotograf, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor międzynarodowych wystaw indywidualnych między innymi w: Warszawie, Wilnie, Londynie, Oksfordzie, Wiedniu, Toronto, czy Dayton. Odznaczony Medalem Senatu RP za obronę życia oraz Nagrodą Fundacji Jana Pawła II za działalność pro-life, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień – między innymi nagrodą

Senatu RP za album i wystawę „Ratusze w Polsce”, Feniksem 1999 za album „Madonny Europy”, czy nagrodą Najpiękniejsza Książka Roku 1992 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za album „Polskie Madonny”.

Książka wydana w 2022 roku przez Wydawnictwo: Rosikonpress i Paullinianum; 304 strony.

Cena promocyjna (do uroczystości paulińskich -15 stycznia) – 69 zł

Książka można zamówić:

 

Klasztor Paulinów na Skałce

Ul. Skałeczna 15; 31-065 Kraków

tel. 506 367521 skalka@paulini.pl

oraz wydawnictwo@paullinaum.pl

www.paulinianum.pl

tel. 34 3777 726