WYSTAWA „550 LAT PAULINÓW NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU”

WYSTAWA
„550 LAT PAULINÓW NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU”

Serdecznie zachęcamy do zatrzymania się przy wystawie przed bazyliką. Opowiada ona o paulinach, ich życiu i misji, jaką nieprzerwanie pełnili i pełnią od 1472 roku. Wystawę otwarto 22 czerwca 2022 roku, dla podkreślenia 550. rocznicy obecności Zakonu Paulinów na krakowskiej Skałce.
Jak zauważa jej kustosz, Katarzyna Zarzycka, każda rocznica zwraca uwagę na czas, przemijanie i trwanie. W 2022 roku chcemy przypomnieć wydarzenie, do którego doszło dawno temu, ale którego efektów możemy doświadczyć na osobiście – wystarczy przespacerować się na krakowską Skałkę.

Dlaczego…?
Bo Skałka dla Polaków to miejsce – symbol, klucz do polskiej historii. Mówisz: „Skałka”, a w głowie od razu pojawia się cała masa skojarzeń. Długo moglibyśmy wymieniać: postaci, daty, fakty, przypuszczenia. Skupmy się więc na wrażeniach: jaki kolor kojarzy się ze Skałką? Oczywiście biel, związana z odcieniem wapiennej skały (co nasuwa nazwa), ale przede wszystkim z barwą paulińskiego habitu.

Łańcuch pokoleń od 1472 roku
Za suchymi liczbami kryje się łańcuch ludzi: ich modlitwa, posługa, starania, praca, dzieła. Nieprzerwana obecność paulinów w skałecznym klasztorze miała wpływ na to, czego możemy doświadczyć tutaj dzisiaj. To o następowaniu pokoleń gospodarzy miejsca opowiada tegoroczny jubileusz.

Wystawa, umieszczona na siedmiu ekspozytorach, jest wprowadzeniem w rozumienie miejsca – klasztoru, kościoła i krypty na Skałce, ale też zaproszeniem do wspólnego świętowania.
Z rolą gospodarza jest związana duża odpowiedzialność – za dom, domowników, gospodarstwo oraz gości. Co więc właściwie świętujemy z gospodarzami klasztoru w 2022 roku? Co kryje się za sformułowaniem „550 lat obecności paulinów na Skałce”…? Paulini otrzymali dar czasu i wydaje się, że dobrze go wykorzystali.
***
Na wystawie wykorzystano dokumentacje zdjęciową z Archiwum Klasztoru na Skałce oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wystawę przygotowały: Katarzyna Zarzycka i Inga Olszańska.

Wystawę zrealizowano ze środków: Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Funduszu Patriotycznego – Edycja 2021, Niepodległość Po Polsku. Priorytet II.

Można ją zwiedzać codziennie w godz. 7.00-20.00, do grudnia 2022 roku.