Modlitwa w Krypcie Zasłużonych

2 listopada – modlitwa w Krypcie Zasłużonych na Skałce za zmarłych twórców kultury polskiej.

2 listopada o godz. 19.00 tradycyjnie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą sprawowaną w intencji zmarłych twórców kultury polskiej w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce. Mszę świętą poprzedzą prowadzone przez paulinów modlitwy: różaniec z modlitwą wspominkową o godz. 18.00 oraz Nieszpory za zmarłych o godz. 18.30.

Krypta Zasłużonych Twórców Kultury Polskiej na Skałce stanowi dopełnienie wawelskiego, królewskiego Panteonu.  Znajduje się w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie (kościoła na Skałce). Nazywana jest również Panteonem Zasłużonych, Grobami Zasłużonych Polaków, Sepulcrum Patriae. Pomysłodawcą utworzenia krypty i jej projektantem był prof. Józef Łepkowski, pod którego nadzorem w latach 1876–1880 Teofil Żebrawski dokonał niezbędnych prac architektonicznych w podziemiach kościoła. Wchodzących do Krypty wita łaciński napis z Księgi Hioba: Credo, quod Redemptor mevs vivit („Wierzę, że mój Odkupiciel żyje”). Na początku XX wieku Józef Mikulski, uczeń Włodzimierza Tetmajera, stworzył polichromię nawiązującą do kanonów sztuki Młodej Polski. Dziś znajduje się tu 14 sarkofagów. Obok ks. Jana Długosza, fundatora Paulinów na Skałce, w Krypcie spoczywają również ciała: Wincentego Pola, Lucjana Siemieńskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Ludwika Solskiego, Tadeusza Banachiewicza, Czesława Miłosza oraz Ojców i Braci Paulinów.

Krypta w dniach 1 i 2 listopada będzie otwarta w godz. 9.00–19.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Przypominamy, że od południa w uroczystość Wszystkich Świętych i przez cały dzień Zaduszny można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami i ofiarować go za zmarłych. Należy w tym czasie nawiedzić kościół lub kaplicę publiczną i odmówić tam modlitwy: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Dar Bożego miłosierdzia dla zmarłych możemy dodatkowo wyprosić w czasie Oktawy – w dniach od 1 do 8 listopada, nawiedzając cmentarz, kryptę lub katakumby i spełniając powyższe warunki.

Przez cały listopad w intencji zmarłych poleconych na kartkach wypominkowych będziemy odmawiać na Skałce różaniec: w dni powszednie o godz. 18.30, a w niedziele o godz. 17.00. Imiona naszych zmarłych, tzw. wypominki, można składać w zakrystii lub w Krypcie.