Koncert kolęd „Cicha Noc” na Skałce – w sobotę, 11 stycznia

W najbliższą sobotę, 11 stycznia, o godzinie 17.00 zapraszamy serdecznie na koncert kolęd w opracowaniu Macieja Małeckiego na chór i orkiestrę smyczkową. Koncert ten powstał w 2006 r. Opracowanie Macieja Małeckiego stanowi wybitną prezentację polskich kolęd tradycyjnych i wnosi wysoką jakość artystyczną w dorobek kultury polskiej. Zbiór ten cieszy się niezwykłą popularnością i zabiegają o niego największe instytucje kultury w Polsce. Filharmonia Narodowa w Warszawie niemalże rokrocznie prezentuje ten muzyczny creme de la creme. Składa się z siedemnastu opracowań polskich kolęd, w tym dwóch na chór a cappella: „Anioł pasterzom mówił”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Niemowlątko na słomie” (sł. Elżbieta Szeptyńska, muz. Maciej Małecki), „W żłobie leży”, „Mizerna cicha”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Hej, w Dzień Narodzenia”, „Cicha noc”, „Prowadź, prowadź gwiazdeczko” (sł. Elżbieta Szeptyńska, muz. Maciej Małecki), „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dziś z żywota Panieńskiego” (sł. Stanisław Herakliusz Lubomirski, muz. Maciej Małecki), „Bóg się rodzi”.

Chór Insieme działa od września 2015 roku pod kierownictwem Moniki Bachowskiej. Członkami chóru są uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz chórzyści amatorzy z wieloletnim doświadczeniem. Insieme prezentuje różnorodne style i formy muzyki wokalno-instrumentalnej oraz a cappella. Ma w swoim dorobku 6 wydawnictw płytowych m.in. dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czy Acte Prealable. W czerwcu 2019 r. zespół zdobył Złoty Dyplom na Krakowskim Festiwalu Sakralnej Muzyki Chóralnej Cracovia Sacra, w grudniu 2020 r. Grand Prix XII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, a w czerwcu 2023 r. Grand Prix IX Konkursu Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach. W grudniu 2023 r. Chór zdobył Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie. Insieme od początku istnienia działa pod patronatem Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Orkiestra Fresco Sonare istnieje od 1997 r. Od samego początku działalności związana jest z Krakowem i z dyrygent Moniką Bachowską, która prowadzi zespół od pierwszej próby aż do dziś. Nazwa Fresco Sonare jest nieprzypadkowa. Orkiestra mimo 25-letniego już istnienia w krajobrazie muzycznym Krakowa wciąż charakteryzuje się świeżym brzmieniem, młodzieńczą pasją i energią. Porozumienie i przyjaźń między muzykami i dyrygent zespołu zaowocowały profesjonalizmem i nigdy niesłabnącą radością grania. Do Fresco należą zarówno instrumentaliści, którzy na co dzień pracują w zawodzie, muzycy, dla których próby orkiestry to odpoczynek po pracy poza branżą muzyczną a także pasjonaci, dla których Fresco stanowi jedyny kontakt z muzyką. Łączy ich bezinteresowność i pasja, które sprawiają, że Fresco Sonare pod batutą Moniki Bachowskiej jest orkiestrą o specyficznym, rodzinnym klimacie. Fresco Sonare usłyszeć można zarówno w muzyce klasycznej, jak i w repertuarze kompozytorów współczesnych, również w muzyce filmowej, teatralnej oraz rozrywkowej, orkiestra posiada też nagrania w archiwum Programu 2 Polskiego Radia. Na przestrzeni lat orkiestra współpracowała m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, Paullem Esswoodem, Brianem Kayem, Henningiem Vossem, londyńskim chórem ,,East Sussex Bach Choir”, Kantorei St. Michaelis Lűneburg, chórem Insieme, aktorami Teatru Gardzienice oraz wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Tomaszem Strahlem, Klaudiuszem Baranem, Łukaszem Długoszem, Michałem Białko, Michałem Nagy, Piotrem Tarcholikiem, Mariuszem Pędziałkiem, Waldemarem Malickim, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Renatą Przemyk.

Monika Bachowska – dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Pracuje z chórami i orkiestrami – dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi. Jako śpiewaczka i dyrygentka współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Jako dyrygent współpracowała z orkiestrami: CORda Cracovia, Sinfonietta Cracovia, orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, orkiestrą UMFC w Białymstoku. Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznej, który pod jej batutą wystąpili kilkakrotnie na scenie tego międzynarodowego festiwalu. Od roku 2012 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach programu edukacyjnego prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów. Jako prof. dr hab. pracuje na Uniwersytecie Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie od 2017 r. na wydziałach Pedagogicznym i Aktorskim.