Ogłoszenia na 5 Niedzielę Wielkanocną 2020

 

1. Decyzją ks. abpa Marka Jędraszewskiego, ze względu na stan epidemii, dziś nie odbędzie się tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę i nie będzie uroczystości przy ołtarzu trzech tysiącleci. Natomiast o godz. 10.30 w Katedrze na Wawelu będzie sprawowana Msza święta ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego. Z racji na ograniczony udział wiernych Eucharystia będzie transmitowana przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej.
2. Porządek Mszy św. w naszej bazylice w dniu dzisiejszym, jak w każdą niedzielę. Oprócz nich będą także dodatkowe Msze św. o godz. 11.30, 15.00 i 18.30. Msza św. o godz. 12.30 tradycyjnie w intencji wszystkich solenizantów i solenizantek noszących imię św. Stanisława.
3. W środę 13 maja o godz. 19.00 na Skałce ks. abp Marek Jędraszewski odprawi wraz z przedstawicielami Kapituły Metropolitalnej i ojcami paulinami Mszę świętą, oddając cześć relikwiom Świętego Stanisława BM i zanosząc przed Boży majestat intencje wiernych całej Archidiecezji.
4. Od poniedziałku do piątku przeżywamy Oktawę ku czci św. Stanisława. Uroczysta Msza św. o godz. 19.00.
5. W piątek 15 maja o godz. 19.00 kolejna Septenna ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.
6. W tym tygodniu obchodzimy: w środę 13 maja wspomnienie dowolne NMP z Fatimy, w czwartek 14 maja święto św. Macieja, apostoła, w sobotę 16 maja święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.
7. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej, które odprawiamy w dni powszednie o godz. 18.30, a w niedziele o 17.00.
8. W następną niedzielę 17 maja będą także dodatkowe Msze św. o godz. 11.30, 15.00 i 18.30.
9. Szczegółowe informacje na temat obchodów jubileuszu 100. Rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego znajdują się w gablocie przed kościołem.
10. Dziękujemy za składane ofiary na rzecz naszego klasztoru, seminarium i bazyliki. Za wszelkie dobra duchowe i materialne niech Pan Bóg, przed ręce Maryi, wszystkim hojnie błogosławi.
11. Ogłoszenie Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego.

 

Kraków, dnia 9 maja 2020 r.

 

Nr 1051/2020

 

Czcigodni Księża,

Drodzy Archidiecezjanie,

 

Przeciwności, z którymi w ostatnich miesiącach zmaga się społeczność światowa, dotykają boleśnie wszystkich bez względu na pochodzenie i wyznawaną religię. Tym samym jednak owe trudne okoliczności tworzą niezwykłą okazję do zjednoczenia się mimo różnic w pomocy pokrzywdzonym i modlitwie o ustanie epidemii.

W związku z tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w imieniu Ojca Świętego Franciszka skierowała do Episkopatów całego świata prośbę, by czwartek, 14 maja 2020 roku uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. W te duchowe praktyki włączą się także – według własnej wiary i tradycji – przedstawiciele innych religii.

Polecam zatem Czcigodnym Księżom, by ogłosili wiernym Archidiecezji Krakowskiej wspomnianą inicjatywę, a wszystkich – duchownych i świeckich – zachęcam do podjęcia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji ustania epidemii. 

 

                                      Z serdecznym pasterskim błogosławieństwem.

 

                                                                  ✠ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski