Ogłoszenia na Niedzielę Palmową 2021

1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy okres Wielkiego Tygodnia, którego uwieńczeniem będzie Święte Triduum Paschalne, stanowiące uobecnienie największych tajemnic chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Uroczyste poświęcenie palm i procesja – o godzinie 10.30.

2. Dziś rozpoczynamy na Skałce rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na Mszy św. o godz. 12.30. 17.30 i 20.00, oraz w Wielki Poniedziałek, Wtorek i w Wielką Środę podczas Mszy św. o godz. 19.00. Rekolekcje poprowadzi o. dr Ireneusz Wybraniak, paulin. Temat rekolekcji: „Św. Józef – Patron nie tylko dla kobiet”. W środę – na zakończenie czuwanie modlitewne z Matką Bożą Bolesną. Poprowadzą je solistki opery krakowskiej: Katarzyna Oleś – Blacha – sopran i Monika Korybalska – mezzosopran.

3. Zachęcamy do korzystania z Sakramentu Pokuty, aby w stanie łaski uświęcającej przeżywać wielkie wydarzenia wielkanocne. W naszej bazylice spowiadamy w ciągu tygodnia podczas Mszy św. o godz. 7.00, 8.00 i 19.00. Natomiast w Wielki Czwartek spowiedź po zakończeniu Liturgii Wieczerzy Pańskiej do godz. 22.00; w Wielki Piątek: w ciągu dnia od godz. 8.00 do 17.30 oraz po zakończeniu Liturgii do godz. 22.00, w Wielką Sobotę spowiadamy w ciągu dnia od godz. 8.00 do 17.30.

4. W Wielki Czwartek o godz. 19.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu Wystawienia do godz. 22.00.

5. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim do godz. 22.00. W tym dniu obowiązuje post ilościowy (ścisły) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W Wielką Sobotę zachęcamy do adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 8.00. Pokarmy na stół wielkanocny będziemy poświęcać od godz. 9.00 do 17.00 w kościele lub przed kościołem w zależności od pogody.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 obrzędem poświęcenia ognia na placu przed kościołem.
Prosimy o przyniesienie świec, które zapalimy podczas obrzędów liturgicznych odnawiając przyrzeczenia chrzcielne. Bezpośrednio po Mszy św. Wigilii Paschalnej będzie procesja rezurekcyjna. W Wielką Sobotę zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. W przyszłą niedzielę 4 kwietnia obchodzimy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu na Skałce będą dodatkowe Msze św. o godz. 11.30, 15.00. Natomiast nie będzie dodatkowych Mszy św. w Poniedziałek wielkanocny.

8. Od soboty 27 marca zostały wprowadzone nowe obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem. Wiąże się to z limitem wiernych przebywających w kościele w czasie nabożeństwa. Osoby te mają zachować odpowiedni dystans społeczny oraz mieć zasłonięte usta i nos ze względów sanitarnych. Bardzo prosimy o dostosowanie się tych zaleceń.

9. Do skarbony znajdującej się przy wyjściu ze świątyni można złożyć ofiarę przeznaczoną na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego.

10. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie ofiary materialne i duchowe na rzecz naszego klasztoru, seminarium i bazyliki. Wszystkim Dobroczyńcom obiecujemy pamięć w modlitwie przed Bogiem.