Ogłoszenia na Niedzielę Palmową 2023

  1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy okres Wielkiego Tygodnia, którego uwieńczeniem będzie Święte Triduum Paschalne, stanowiące uobecnienie największych tajemnic chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Poświęcenie palm na każdej Mszy Świętej. Uroczyste poświęcenie palm i procesja o godz. 10.30. Gorzkie Żale o godz. 17.00.
  2. Dziś 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Zachęcamy do włączenia się w różne inicjatywy z tej okazji: Biały Marsz, wyruszający o 13.30 z Błoń, czuwanie modlitewne od 20.00 pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 pod hasłem: „Wdzięczni”, czy koncert w Wadowicach. Dziękujemy za dar jego obecności w życiu tak wielu z nas i jego wstawiennictwo na naszej drodze do Domu Ojca w niebie.
  3. W Wielki Czwartek rozpoczynamy TRIDUUM PASCHALNE. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu Wystawienia do godz. 22.00.
  4. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim do godz. 22.00. W tym dniu obowiązuje post ilościowy (ścisły) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Zapraszamy na parafialną Drogę Krzyżową ulicami naszej dzielnicy.  Rozpoczniemy ją o godz. 15.00 na ul. Skałcznej – przed paulińskim seminarium.

  1. W Wielką Sobotę zachęcamy do adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 8.00. Pokarmy na stół wielkanocny będziemy poświęcać od godz. 9.00 do 17.00 w kościele.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 obrzędem poświęcenia ognia na placu przed bazyliką. Prosimy o przyniesienie świec, które zapalimy podczas obrzędów liturgicznych, odnawiając przyrzeczenia chrzcielne. Bezpośrednio po Mszy Świętej Wigilii Paschalnej będzie procesja rezurekcyjna.

W Wielką Sobotę zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

  1. W czasie Triduum nasza wspólnota zakonna będzie spotykać się w bazylice o godz. 12.00 na uroczyste sprawowanie Liturgii Godzin. Zapraszamy do wspólnej modlitwy psalmami.
  2. W przyszłą niedzielę 9 kwietnia obchodzimy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W poniedziałek Wielkanocy Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym.
  3. Zachęcamy do korzystania z Sakramentu Pokuty, aby w stanie łaski uświęcającej przeżywać wielkie wydarzenia wielkanocne. W naszej bazylice spowiadamy w ciągu tygodnia podczas Mszy Świętych o godz. 7.00, 8.00 i 19.00. Natomiast w Wielki Czwartek spowiedź po zakończeniu Liturgii do godz. 22.00; w Wielki Piątek: w ciągu dnia od godz. 8.00 do 17.30 oraz po zakończeniu Liturgii do godz. 22.00; w Wielką Sobotę w ciągu dnia od godz. 8.00 do 17.30.
  4. Do skarbony znajdującej się przy wyjściu ze świątyni można złożyć ofiarę przeznaczoną na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego.
  5. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w dzieło wielkanocnej pomocy Caritas. Są jeszcze do nabycia tradycyjne baranki i paschaliki, które po Mszy Świętej będą rozprowadzane z tyłu kościoła. Dziękujemy też Harcerzom z 49 Błękitnego Szczepu Hufca ZHP Kraków-Śródmieście za gałązki palmowe i wszystkim, którzy wsparli ich dobrowolną darowizną na organizację letniego obozu.