Wystawa plenerowa pt. „Wstańcie, chodźmy…”

„WSTAŃCIE, CHODŹMY…“

Zapraszamy na otwarcie wystawy na krakowskiej Skałce:

Niedziela, 27 VI, godz. 18.30 (po Mszy św.)

Wystawa plenerowa pt. „Wstańcie, chodźmy…”, przed skałeczoną bazyliką, została przygotowana z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski (1979-2019) przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Na wystawie prezentowanych jest około 40 wielkoformatowych fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego oraz archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które w dużej części wykonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Część z nic dotąd nie była publikowana. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.

Wystawę otworzą Andrzej Sznajder (dyr. IPN Katowice) i Filip Musiał (dyr. IPN Kraków). Zapraszamy świadków tamtych wydarzeń, młodzież i rodziny z dziećmi. Będzie ona stanowiła nasze przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września 2021 w Warszawie.

dr Andrzej Sznajder -„Postanowiliśmy opowiedzieć historię tej pielgrzymki głównie za pomocą fotografii, które znajdują się w większej części w zasobie archiwalnym IPN. Wystawa wzbogacona jest fragmentami przemówień papieskich, które są skonfrontowane z fragmentami z dokumentów partyjnych i władz komunistycznych Polski. Przebija z nich po pierwsze niechęć do zapraszania papieża do Polski, po drugie obawy o skutki przede wszystkim polityczne tej pielgrzymki – obawy, jak miały pokazać następne lata, zupełnie uzasadnione, z których przebija przekonanie, że to, co wydarzy się w Polsce, może mieć znaczenie również daleko poza granicami Polski”.

Jednym z celów wystawy jest również pokazanie echa pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski na arenie międzynarodowej: „Przeprowadziliśmy kwerendę w prasie zagranicznej, w której wspominano o pielgrzymce. To, co zaprezentowaliśmy na tej wystawie, to zaledwie ułamek tego, co udało nam się wydobyć i ustalić. Nie było znaczącego dziennika czy tygodnika w prasie zagranicznej, który by o pielgrzymce Jana Pawła II nie wspomniał. Przebija z nich też to przekonanie, które my dzisiaj mamy – o wyjątkowości i nadzwyczajnych skutkach, które ta wizyta Jana Pawła II w Polsce i w Ojczyźnie odniesie już niebawem”.

Ekspozycja zaopatrzona jest w qr-kody, za pomocą których można w Internecie dotrzeć do nagrań przemówień papieskich i do reportaży dziennikarzy Radia Wolna Europa.

 

Portal IPN o pielgrzymkach: https://pierwszapielgrzymka.ipn.gov.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Pozostanie na Skałce do końca sierpnia.

o. Mariusz Tabulski

przeor