Zapraszamy na uroczysty koncert „Te Deum Laudamus”

Zapraszamy na uroczysty koncert „Te Deum Laudamus”

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Klasztor Paulinów na Skałce oraz Opera Krakowska mają przyjemność zaprosić

na uroczysty koncert „Te Deum Laudamus” w 550. rocznicę nieprzerwanej obecności Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. Koncert odbędzie się 24 czerwca o godz. 20.00 na dziedzińcu Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Męczennika.

Będzie to jedno z centralnych wydarzeń roku jubileuszowego fundacji Klasztoru Paulinów na Skałce przez Jana Długosza w 1472 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski oraz Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

W 1472 roku kanonik krakowski Jan Długosz, w trosce o podupadające wówczas skałeczne sanktuarium, postanowił przekazać je w ręce paulińskich zakonników. Nowi kustosze tego miejsca mieli za zadanie otoczyć troską święte miejsce i przypominać na różne sposoby przykład życia św. Stanisława, głównego patrona naszej Ojczyzny. Ojcowie i Barcia Paulini, w swoistej sztafecie pokoleń, wiernie służyli w sanktuarium pielgrzymom, stając się symbolem 550. lat wytrwałości. Rzeczywiście, Skałka stała się niejako ostoją polskości – jakby drugą Jasną Górą – łączącą w sobie kult św. Stanisława z kultem maryjnym.

Tradycyjnie w ważnych chwilach słuchamy muzyki Stanisława Moniuszki – dlatego w repertuarze nie zabraknie fragmentów z jego największych operowych arcydzieł – „Halki” oraz „Strasznego dworu”. Zgodnie z duchem jubileuszu, w programie koncertu znajdą się też najpiękniejsze ustępy operowe nawiązujące do muzyki sakralnej (jak chociażby słynne „Te Deum” z „Toski” G. Pucciniego czy Regina Coeli z „Rycerskości wieśniaczej” R. Leoncavalla), ale i utwory o charakterze modlitewnym niezwiązane z katolicką liturgią (m.in. „Casta diva” z „Normy” V. Belliniego, „Va, pensiero” z „Nabucco” G. Verdiego). Wystąpią Artyści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń; towarzyszyć im będą Orkiestra i Chór pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.